300 Sekund z DWI MOTION – kurs szkoleniowy

Darmowy kurs online z automatyki przemysłowej. Teoria i praktyczne przykłady pokazujące jak automatycy wykorzystują tę wiedzę w codziennej pracy.

  • Jeśli chcesz wiedzieć jak zbudowany jest i jak działa silnik elektryczny, przemiennik częstotliwości lub soft-start?
  • Zaczynasz pracę jako młody automatyk?
  • Jesteś studentem lub uczysz się w zawodzie automatyka i potrzebujesz praktycznych przykładów użycia falowników oraz ich programowania?
  • Może otworzyłeś swoją własną działalność i szukasz rozwiązań aplikacyjnych z techniki napędowej?

Jeżeli odpowiedziałeś TAK na co najmniej jedno z wyżej postawionych pytań to koniecznie sprawdź przygotowany przez nas materiał.

Wszystkie pojawiające się nowe pojęcia techniczne są zawsze wyjaśniane w artykule dotyczącym danego odcinka oraz kolejnych materiałach i pokazane na przykładach.

No to zaczynamy!

Co to jest przemiennik częstotliwości, jego historia oraz do czego to urządzenie służy?

Premierowy odcinek kursu wprowadzający do świata przemienników częstotliwości nazywanymi falownikami i szeroko pojętej automatyki przemysłowej. Rozpoczynamy od nazewnictwa, zasady działania oraz prezentujemy historię rozwoju, by następnie przejść do praktycznych przykładów.

Po co używamy przemienniki częstotliwości? Okazuje się, że nie tylko do regulacji prędkości!

Galopujący rozwój technologiczny spowodował, że przemienniki częstotliwości również ewoluowały. Zostały wyposażone w szereg nowych bardzo przydatnych funkcji. Zwiększył się zakres ich wykorzystania, a także możliwości. Pozwalają znacznie ograniczyć koszty przedsiębiorstw jednocześnie ułatwiając pracę służbą utrzymania ruchu.

Budowa typowego przemiennika częstotliwości, różnice i ich wpływ na działanie?

Omawiamy budowę typowych przetwornic oraz zadania poszczególnych podzespołów wchodzących w ich skład. Wyjaśniamy również różnice, które powodują zmiany w rodzaju pracy i działaniu urządzenia.

Jak podłączyć przemiennik częstotliwości? Zaciski siłowe falownika.

Do czego służą poszczególne zaciski i w jaki sposób należy z nich korzystać? Wyjaśniamy również, dlaczego w niektórych urządzeniach jest ich więcej, a w innych mniej. Dowiedz się, które styki w Twojej aplikacji potrzebujesz wykorzystać.

Jak sterować przemiennikiem częstotliwości? Które zaciski sterownicze użyć?

Przemiennikiem częstotliwości możemy zarządzać na wiele sposobów. Do tego celu służą nam zaciski sterownicze, które omawiamy w niniejszym odcinku. Zobacz również prosty przykład sterowania za pomocą przycisków zewnętrznych oraz z wykorzystaniem potencjometru.

Interfejs użytkownika – panele do sterowania przemiennikami częstotliwości.

Panel sterujący kojarzony jest najczęściej z programowaniem oraz sterowaniem przemiennika. W zależności jednak od rodzaju posiadają one znacznie więcej funkcji. W materiale omawiamy ich możliwości oraz pokazujemy jak w praktyce z nich korzystać.